Skúste dovolenku na okraji známeho sveta (Vonkajšie Hebridy)


Vonkajšie Hebridytvorí niekoľko veľkých a spleť menších ostrovov a ostrovčekov. Dostanete sa na ne z viacerých škótskych prístavných mestečiek ako je Ullapool (Škótsko), Mallaig (Škótsko) či Uig (Skye).

skotská země
 
Čaká vás tam jeden z posledných nedotknutých biotopov v Európe kde získate zážitky, na ktoré nikdy v živote nezabudnete. A je úplne jedno či to bude len prechádzka po pláži s bielym pieskom alebo odpočinutie v tieni tisícky rokov starých balvanov, neopakovateľná atmosféra tohto miesta je neustále prítomná.
 
Každý z ostrovov je jedinečný a osobitý a zaslúži si dostatok času na preskúmanie.
 
Najsevernejší ostrov Harris vás ohromí krásami aké inde nenájdete, od ohromujúcich prírodných scenérií, rašelinísk, jazier a zálivov, cez osady s nezvyčajnými gaelskými názvami až po samotu na ostrove Taransay. Ostrovné nížiny sú biotopom pre vzácny druh orchideí z roduvstavačovitých a na morskom pobreží môžete zahliadnuť celé kŕdle pobrežníka čiernozobého.
 
Ďalší ostrov Berneray tvorí kontrast skalnatých malých zátok na východnom a rozsiahlych nížin a piesočnatých pláží na západnom pobreží.
 
Severný Uistz vtáčej perspektívy vyzerá ako keby na ňom bolo viac vody ako súše ale cesta zo severu na západ odhaľuje nádhernú pestrosť nížinných lúk popretkávaných potokmi a jazerami.
V Lochmaddy, v hlavnom prístave Severného Uistu nájdete kultúrne centrum Taigh Chearsabhagh Museum & Arts Centre, v ktorom sa v priebehu roka konajú rôzne výstavy, kurzy, literárne večery, hudobné podujatia a festivaly. Múzeum spolupracuje s miestnymi ale aj medzinárodnými umelcami zvučných mien. PS: kurz gaelštiny patrí k najobľúbenejším.

pobtřeží
 
Ak zbožňujete prechádzky potom určite nevynechajte ostrovy Južný Uist a Eriskay. Tie najkrajšie miesta nájdete pri jazere Druidibeg kde si prídu na svoje nielen milovníci flóry ale aj fauny. Budete mať dostatok času pozorovať obrovské množstvá kalužiakov červenonohých, pobrežníkov, čajok a divých husí.
 
Na ostrove Barra sa okrem krásnej prírody nachádza aj posledný zachovalý hrad na Vonkajších Hebridách, hrad Kisimul postavený v 11. storočí a patriaci klanu MacNeil. Hrad je zrekonštruovaný a prístupný verejnosti.