Prasiatka nevymreli

Umenie šetriť a rozumne narábať s peniazmi patrí ku kľúčovým schopnostiam človeka v dnešnej dobe. Mnohí majú k dispozícii veľké čiastky, ale ich konto každý mesiac takmer zíva prázdnotou. A sú aj takí, ktorí zarábajú pomenej, no sú stále schopní ušetriť a dopriať si čo potrebujú. Je veľa spôsobov ako to dosiahnuť. Jedným z nich je aj to povestné, staré porcelánové prasiatko. Nápad sa to môže zdať úsmevný, no skutočne aj dnes funguje a môže vás príjemne prekvapiť. Pomocou tohto nevinného doplnku domácnosti si budete pohodlne môcť dovoliť menšie aj väčšie veci, po ktorých ste vždy túžili, no neostal vám na ne dostatočný obnos.

prasátko

Ako na to:
 
Choďte pešo – chôdza je veľmi zdravou a najľahšie dostupnou formou pohybu. Všeobecne sa odporúča kráčať minimálne hodinu denne. Prechádzky poskytujú možnosť stretnúť nových ľudí, príjemne sa porozprávať a objaviť nove miesta. Okrem toho spaľuje kalórie, ale nie vaše financie. Pokúste sa preto aspoň niekoľkokrát do týždňa vynechať hromadnú dopravu a auto nechať na parkovisku. Miesto toho sa na miesto, kam potrebujete ísť dopravte po vlastných a drobné ušetrené za benzín, alebo lístok vhoďte do prasiatka.
 
Odkladajte centy– môže sa to zdať ako pár kúskov nepotrebných mincí, no cent ku centu a máte niekoľko eur na ruke.
 
Zapojte členov domácnosti – prasiatko by malo byť spoločné a vzniknuté úspory by mali vznikať za účasti všetkách členov rodiny. Rovnako by ste sa mali aj spoločne dohodnúť, ako našetrené peniaze investujete.

úspory
 
Určite si pevný dátum vyberania a dodržte ho– pokušenie môže byť veľké, ale drobné by ste skutočne nemali pravidelne prepočítavať a hrabať sa v nich. Prasiatko len kŕmte a inak ho ignorujte, inak sa môže stať, že si uvedomíte, že ste zásoby vyplienili predčasne a ste opäť na nule. Vyberanie v období sviatkov je viac ako vhodné, keďže hlavne v období Vianoc peňaženka trpí najviac a oceníte náhlu slušnú sumu, ktorú ste za rok nazbierali.