Jaromír Jágr, JJ 68

Týmto článkom chcem vzdať poctu jednej z najväčších hokejových legiend, ktorá je ešte stále aktívna v mužstve zámorských Florida Panthers. Asi aj bez nadpisu by ste už tušili, že mám na mysli Jaromíra Jágra.
americké město

Ako osemnásť ročný mladík z českej dedinky dostal pozvánku do najprestížnejšej zámorskej súťaže s názvom NHL.  Zaujal agentov zo zámoria a dostal príležitosť, o ktorej v jeho veku mnohí iba snívali. Zahrať si za Pittspurgh Penguins. Keby však len zahrať! Bol postavený do prvej línie s kráľom hokeja Mariom Lemieuxom! Je to asi niečo podobné, ako by ste dnes dostali príležitosť byť dlhoročným spoluhráčom v jednom útoku s Alexandrom Ovečkinom alebo Sidneyim Crosbym.
portrét sochy svobody

A Jágr sa ujal. Strieľal gól za gólom, konkrétne ich bolo 27 . Na 18 ročného chalana v NHL a prvú sezónu veľmi slušné. Získal si srdcia fanúšikov a takisto spoluhráčov a to ani nevedel poriadne po anglicky. Po prvej sezóne sa vrátil stráviť leto domov, do Čiech. Niečo si však zo sebou priniesol. Iba taký Stanley Cup! Trofej, ktorá je najvzácnejšia a najrešpektovanejšia a dôvodom, prečo hrá niekto v NHL i v štyridsiatke.

O rok začína nová sezóna 91/92 a prebehne skoro na vlas rovnako. Jágr prichádza domov s druhým Stanley Cupom! Tentokrát však už strelil 32 gólov, takže bol ešte o niečo úspešnejší.

Nasledujúce sezóny je z neho čoraz viac úspešnejšia a známejšia Superstar. Jeho cena na trhu je neuveriteľne vysoká. Zato mužstvo Pittspurgh Penguins stárne a stráca na úspechoch.
pocta Jágrovi

Po dlhých sezónach prichádza do Washingtonu Capitals za našim Petrom Bondrom. Moc to však neklape a Jágr odchádza do New York Rangers. Všade od neho čakajú neuveriteľné výsledky a jej na ňom obrovský tlak. Už z neho nie je ten bezstarostný, dlhovlasý chalan a je to vidieť i na výsledkoch. No v sezóne 2005/2006 ten neuveriteľný výkon dosiahne a nazbiera 123 bodov! Iba o vlások mu odíde trofej pre najlepšieho hráča. Získal ju jediný konkurent z celej NHL, Joe Thornton. Hovorí sa, že kvôli svojej kandaskej národnosti.

Odvtedy je Jágr stále užitočnou hviezdou i napriek jeho narastajúcemu veku. Je tak na treťom mieste vo všetkých historických štatistikách NHL.