Hliníkové disky: Aké ponúkajú prednosti?

Majitelia áut majú v prípade kolies a diskov na výber dve možnosti. Buď uprednostnia tie klasické, oceľové, alebo siahnu po estetickejších hliníkových. Aj napriek jednoduchosti výberu ide o tému, ktorá dáva stále tie isté otázniky- ktoré z týchto diskov sú lepšie a prečo?

A nikdy sa na jednej odpovedi nezhodneme všetci, dosť teda záleží aj na tom, čo od diskov chcete vy a konkrétne s akými ich vlastnosťami sa uspokojíte. Ak však nie ste si istí, asi je lepšie zvoliť voľbu, ktorá má viac pozitív, než mínusov a ktorá je tak všeobecne obľúbenejšia. A možno povedať, že práve takou voľbou sa stávajú elektrony Najdisky, teda široká ponuka moderných hliníkových diskov.

Čo si na nich všimnete ako prvé, že na rozdiel od oceľových diskov majú oveľa estetickejší, atraktívnejší vzhľad. Pri rozhodovaní je dizajn bodom, ktorý hrá jednoznačne v ich prospech. A nielenže je takýto dizajn krajší, ale keďže ide o zliatiny ľahkých kovov ako hliníka, disky sú následne ľahšie, majú nižšiu hmotnosť, menej sa opotrebovávajú a ponúkajú lepšie jazdné vlastnosti- dôvodom je aj lepšie rozloženie hmotnosti a výsledkom je napríklad kratšia brzdná dráha.

koleso, auto

Tu sú v skratke ich hlavné prednosti:

  • Nižšia hmotnosť a spolu s ňou nižšia spotreba pohonných látok
  • Sú skvele vyvážené (dobré rozloženie hmotnosti)
  • Sú viditeľne atraktívnejšie, z estetické hľadiska takmer potrebné na modernejšie, luxusnejšie typy áut (oceľové disky by kazili vizuálny efekt)
  • Sú odolné pred mechanickým poškodením

koleso od auta

Ale samozrejme aj napriek tomu nájdeme zastáncov oceľových diskov, pretože tie sa častejšie používajú v zimných mesiacoch a spoľahlivo ochránia brzdy. Nie sú moc odolné pred mechanickým poškodením, hoci keď sa pokazia, tak sa na rozdiel od elektrónov ľahšie opravujú, môže to zvládnuť aj bežný laik. No a ak by sme hľadali ešte nejakú podstatnú výhodu, tak potom je to ich prístupnejšia, resp. nižšia kúpna cena.