Domácej kyslej kapuste sa nevyrovná nič!

Ak patríte k tým, ktorí milujú našu domácu pýchu, teda kyslú kapustu, zabudnite na jej kupovanie v obchodoch. Po prvé sa jej chuť, s tou domácou, nedá ani len prirovnať. No a druhou, nie najlepšou vecou, sú konzervačné látky. Mne osobne sa potvrdila teória, že v každej lacnej, kyslej kapuste, na ktorú som narazil v obchode, bol benzoan sodný. Jeden z veľmi nezdravých konzervantov. Pritom nedokážem pochopiť, na čo vôbec niekto kapustu kupuje, keď si ju môžete naložiť sami. Celý proces je jednoduchý a ak máte malý byt, tak nemusíte používať sud, ale obyčajné sedemdecové poháre na zaváranie.

list
 
KAPUSTA
 
Najprv si kúte kapustu. Logické však? Nekupujte ale takú, ktorá je už nakrájaná, pretože sa zvykne veľmi rýchlo pokaziť. Na nakladanie tak isto nepoužívajte letné odrody, počkajte až do konca septembra, pokojne aj do októbra. Ja osobne kapustu kupujem na trhu, alebo od jednej pani priamo u nej doma. Takto mám aspoň akú takú istotu, že nekupujem kopec chémie.
 

Ako si ju naložiť

 
Takže najprv si kapustu nastrúhate na špeciálnom strúhadle. Ak sa ju rozhodnete naložiť v malom, tak vám postačí obyčajný kuchynský robot, kde ju nasekáte. Nakladať ju môžete viacerými spôsobom. Je ale jedno, či si vyberiete sud, alebo menšie nádoby.

kapusta
 
Spôsob číslo 1
Na dno nádoby uložte niekoľko celých kapustných listov. Na ne uložte prvú vrstvu nastrúhanej kapusty, ktorú poriadne utlačte päsťou, alebo pokojne nohami. Túto vrstvu osoľte, prihoďte jeden lístok bobkového listu, pár guľôčok čierneho korenia a celú rascu. Takto pokračujte až kým nenaplníte celý sud., alebo sklíčko na zaváranie.
 
Spôsob číslo 2
Nastrúhanú kapustu vložte do väčšej misy, alebo lavóra. Poriadne ju osoľte, pridajte bobkový list, celú rascu a guľôčky čierneho korenia. všetko spolu dobre premiešajte a utlačte. Dôležité je, aby vám kapusta pustila šťavu. Túto zmes potom nakladajte postupne do sudu. Nenasypte ju tam ale celú. Vždy vytvorte vrstvu hrubú okolo desiatich centimetrov a poriadne utlačte.