Vôňa domáceho chleba

Zo začiatku to bola iba intenzívna potreba. Ako mi pribúdali letokruhy, čoraz viac som začala vnímať, akými sa stávame závislými na obchodníkoch. Ako málo sa zaujímame o to, čím nás kŕmia. Doslovne. Potraviny – naše každodenné zdroje prežitia, kvality zdravia, životnej energie. Stále sa opakujúce značky v drvivej väčšine reťazcov. Roky fungujúci výrobcovia týchto značiek, ktorým platíme za to, že si nemusíme sami podojiť kravu, pomlieť zrno, vyrobiť syr, ani zabiť zviera. Oni nám uľahčili život a my im dávame našu dôveru. Veríme, že to, za čo im platíme, je pre nás to najlepšie.

těsto

Ale keď si prečítam zloženie na príťažlivých obaloch ich výrobkov, mám pochybnosti. A nemám tým na mysli chuť. Vezmime si napríklad rožtek. Na jeho upečenie potrebujeme presne sedem týchto ingrediencií: múku, mlieko, vodu, olej, droždie, soľ a trošku cukru na vykysnutie kvásku. Výsledok? Famózny! Na výrobu toho z obchodu je podľa zloženia na obale potrebných týchto trinásť ingrediencií: múka pšeničná, ražná, jačmenná sladová, voda, olej, droždie, soľ, cukor, jačmenný slad, glukóza, kypriaca látka, kyselina askorbová, enzýmy. Načo? Ako – tak by som to chápala pri trvanlivých potravinách, kde treba uchovať trvanlivosť jedla, ktoré by sa za normálnych okolností do týždňa pokazilo. Sedliacky rozum mi síce našepkáva, že ani tu to nebude v súlade s mojim zdravím, ale povedzme …

chleba

Tieto moje poznatky ma priviedli k prvým pokusom upiecť si vlastný chlebík. Myslela som si, že to bude niečo veľmi, veľmi zložité. Ale opak je pravdou, priatelia. Treba si len nájsť dobrý recept. Na internete je ich veľa. Aby som sa v nich zo začiatku zorientovala, riadila som sa recenziami. Prvý domáci chlieb sa vydaril. Odvážnejšia o tento malý úspech, som začala piecť ďalšie a ďalšie, vždy iné, a vždy chutné. Pridala som k tomu aj pečenie slaného pečiva a teraz už vypekám aj koláče. Nie však obyčajné. Zdravé. Experimentujem s múkami obilnými, orieškovými, gaštanovými, zemiakovými, semienkovými , ryžovými, hroznovými … Pridávam varený cícer, orieškové mlieka, rôzne oleje, semiačka, psyllium, bylinky, syry. Používam minimum cukru, radšej s mierou sirupy- agávový, javorový, ryžový …  Z intenzívnej potreby sa stala vášeň. Záľuba, ktorá mojej rodine možno nešetrí rodinný rozpočet, lebo doma za 8 centov rožtek nevyrobím, ale šetrí niečo oveľa, oveľa vzácnejšie – naše zdravie.