Pitný režim – voda – základ života

Prvé organizmy na našej planéte sa objavili vo vode – nie je to náhoda, nakoľko práve voda dáva možnosť vzniku života. Látky dôležité pre život sa ňou dobre prepravujú a taktiež chráni pred škodlivými vplyvmi prostredia (napríklad, keď ešte nebola na našej planéte ochranná atmosféra, voda chránila prvé organizmy pred škodlivými UV lúčmi zo slnka). A v akomsi prenesenom význame túto funkciu plní aj v našom tele – chráni naše bunky a je základným stavebným prvkom všetkých orgánov v našom tele. Bunky majú z nej postavené membrány ale aj vnútro, pomáha prenosu ATP (energie), tvorí väčšinu objemu nášho mozgu a neexistuje časť tela, ktorá by na nej nebola závislá.
kapka vody

Prečo treba piť vodu

Bez vody nemožno očakávať, že naše orgány budú fungovať správne. Ak by človek nemal prístup k pitnej vode a nedodržiaval by stanovený pitný režim, po týždni by nastal úplný kolaps organizmu. Voda sa totiž nedá nahradiť ani potravou. Existujú síce živočíchy, ktoré to dokážu ( potrebujú však na to iné formy tekutín ako je krv alebo šťavnaté rastlinstvo), no človek k nim rozhodne nepatrí. Dokonca je známe, že ak by ste boli dehydrovaný niekoľko dní, no zrazu by ste mali prístup k potrave (napríklad mäso) mohla by Vás táto potrava aj zabiť. Bez potravy človek prežije aj mesiac – no bez vody nie – a práve to spôsobí, že musíte prijímať najskôr vodu a až potom potravu. Je to prosté – ak by ste najskôr zjedli mäso, zvyšky vody, čo Vám ešte zostali v organizme by sa štiepiacimi procesmi vo vnútri organizmu spotrebovali. Bielkoviny v mäse sa totižto tiež štiepia práve vďaka vode.
nápoj s ovocem

Čím si teda môže človek doplniť tekutiny?

Najlepšia je čistá voda. Neodporúčajú sa žiadne sladené nápoje, lebo obsahujú nezdravý cukor, ktorý neblaho vplýva na organizmus spolu s ďalšími záškodníkmi v podobe farbív či E-čok. Džúsy sú už lepšie, no mali by byť stopercentné, nie malinovky s 20% ovocia. No i napriek tomu by sa do pitného režimu mali počítať opatrne. Taktiež nie je ovocie ako ovocie. Niektoré sa berú skôr ako jedlo, i keď sú tekuté – džúsy s dužinami, banánové a i. Čaj je už lepší, no i s ním opatrne – najlepší je zelený, toho sa môže vziať za deň viac, no taký čierny určite nie. Tzv. „ovocné čaje“ sú len väčšinou bodrel vo vrecúškovom balení a instantné čaje sú pre človeka hotová pohroma. Mlieko a polievky sa do pitného režimu nepočítajú!

Nezabudnite – pite aspoň 2 litre denne, v lete i viac a uprednostňujte obyčajnú pitnú vodu!