Čo vlastne dieťa potrebuje?

Keď sa dieťa nedorodí a má naozaj zopár dní za sebou na tomto svete, tak potrebuje len a len mamu, prsník a mliečko a ešte čistú plienku. Znie to jednoducho, ale nemám odvahu povedať, že je to jednoduché. Všetko je o zvyku.
S novým členom rodiny sa vo vašom živote všetko obráti naruby a zmenia sa vám priority. To, že sa nevyspíte najbližšie dva roky, to je len malá daň zato šťastie a radosť. Musíte byť dieťaťu k dispozícii 24 hodín denne, mali by ste byť stopercentná mama a žena. Treba si uvedomiť jednu vec, že nikdy nebudete úžasná, ale ste len človek a ten je omylný. Najlepšie sa učíte všetci na vlastných chybách, no dôležité je nepodceňovať situácie a dávať na dieťa pozor, nenechávať ho bez dozoru. Za sekundu sa môže stať úraz ani nebudete vedieť ako, či má bábo tri mesiace alebo tri roky!

otec.jpg

Zo začiatku sa nevyhnete obavám, či naozaj zvládnete úlohu rodiča. Nebojte, pôjde vám to od ruky, len si treba osvojiť určité rituály a zvyknúť si na život s dieťaťom. Prvý rok bude extra náročný, ale za podpory manžela a okolia všetko zvládnete. Treba si uvedomiť, že toto malé stvorenie, ktoré nosíte v náručí má naozaj citlivú pokožku a prvé mesiace naozaj žiadne hračky nepotrebuje. Rituály ako je prebaľovanie, kŕmenie a kúpanie si osvojíte za pár týždňov.

Kúpať novorodenca nie je nutné každý deň, ale ak už nastane kúpací deň tak si ho treba spolu s dieťatkom užiť. Myslite na to, že na hygienu je najlepšia čistá voda a možno olej na masáž, prípadne mydlo na zadoček. Dieťatko do roka nepotrebuje žiadnu kozmetiku, aj keď sa reklamám nevyhnete. Rovnako aj prebaľovanie, tu treba dodržiavať tiež pravidelnú hygienu a výmenu plienky. Dobré je preventívne používať púder a krém na zadoček, po veľkej stolici si osvojte zvyk umývať dieťatko priamo pod tečúcou vodou a tak zabezpečíte úplnú čistotu. Ak dieťa často precikáva plienky alebo má stolicu doslova až na chrbte, znamená to, že by ste mali vymeniť veľkosť plienky za väčšiu.

miminko.jpg

Malé dieťa toho naozaj nepotrebuje veľa. Stačí mu blízkosť a láska oboch rodičov. Rovnako mami ako aj otca. Postupne si zvyká na hlasy, na dotyky, na pohladenie a slová lásky. Žiadna hračka nenahradí objatie a chvíle strávené so svojím dieťaťom. Tak si to užívajte, lebo čas beží rýchlo!