Óda na bicykel

Liek? Nechcete sa dopovať ďalšími nezmyselnými chemikáliami? Stačí vám každodenný nával vo forme jedla, antikoncepcie, či liekov na bolesť? Ale nie, tento článok vôbec nie je o farmaceutickom priemysle. Je o inom lieku. Skôr vedľajších účinkov tohto lieku.

Bicykel.
No a teraz ste si povedali, čo s tým má práve tento dvojkolesový tátoš? Myslíte si, že mi asi úplne preplo. Kombinácia lieky a bicykel. (Smejem sa sama, čo z toho vzniklo.)

kolo

Ale to tak vôbec nie je.
Vráťme sa naspäť na cestu a na spomínanú zápchu. Všetci vodiči sa hnevajú na motorkárov, ktorí si to nasmerujú rovno dopredu medzi autami. Mnohé autá zastanú tak, aby motorky jednoducho nemali šancu prejsť. Podľa porekadla, keď nemám ja, nebudeš mať ani ty. Ale čo tak bicykel? Ľudia na bicykloch nie sú až takí kritizovaní vodičmi (v tejto situácii) ako motorkári.

A tu začínajú výhody cyklistiky. Najvýhodnejšie je to pre vás, ak bývate vo veľkom meste, kde sú na každodennom poriadku dlhočizné zápchy. Samozrejme, plusy budete vnímať aj v menšom mestečku. Veľa ľudí vám to potvrdí. A čo vám vlastne potvrdia? To, že keď vyrazia z domu v ten istý moment ako autobus mestskej hromadnej dopravy, prídete do práce skôr ako daný autobus. A to je na tom autobus ešte celkom dobre, pretože má vyhradené vlastné pruhy na cestách. Keby ste vyrazili z domu v ten istý moment ako vaša manželka na aute (pričom smerujete do rovnakej práce), tak by ste vy na bicykli prišli oveľa skôr ako vaša pani manželka.

kolo v zimě

Nestačí?
Máme po ruke hneď ďalšie dve výhody. Pomaly v každom časopise nájdete rubriku o zdravom životnom štýle, v ktorom vám radia začať každé ráno menšou rozcvičkou. Bicykel je perfektný nástroj na precvičenie celého tela. Spojíte príjemné s užitočným. Vlastné akokoľvek sa na to pozrieme je to užitočné. Druhá spomínaná výhoda predstavuje pobyt na čerstvom vzduchu. Hoci, keď pôjdete pomedzi autá, ktoré vyfukujú CO2 sa vám to tak nemusí zdať, ale na bicykli sa nadýchate oveľa čerstvejšieho vzduchu ako napríklad v autobuse, trolejbuse, či električke. Ani v aute to nie je výhra.

Tak mi nedá nespomenúť ešte ďalšie menšie výhody, ktorými sú: vyrysujete si svaly na nohách (no kto by sa nechcel pýšiť krásnymi lýtkami?), ušetríte čas (to tu už bolo spomínané), naučíte sa jazdiť bez rúk (pre tých zručnejších, ktorí sa budú po ceste už nudiť), pri ceste na bicykli si cibríte reakčnú dobu, nemusíte sa báť, že niekoho zrazíte autom, budete inšpiráciou pre iných, šetríte peniaze za benzín alebo naftu…

Idete do toho so mnou?