Meniče napätia elektrickej energie

Prístroj, ktorého úlohou je sprostredkovať prístup k elektrickej energií aj na takých miestach, kde sa zvyčajne nenachádza elektrická zásuvka, sa nazýva menič napätia Menicnapatia. Najčastejšie ho môžeme používať v automobiloch, na chatách, počas stanovania alebo na iných miestach, na ktorých nie je prístup k elektrine. Zariadenie funguje takým spôsobom, že elektrinu idúcu jedným smerom, dokáže zmeniť na premenlivú. Takto potom môžete zapojiť a používať rôzne elektrické spotrebiče, v aute napríklad nabijete mobil, prenosný počítač, autorádio, navigáciu, zapálite cigaretu, či počas stanovania si môžete taktiež dobiť potrebnú elektroniku, chladiarenské spotrebiče alebo varič, a v záhradných domčekoch i na chate môžete používať elektrické kuchynské zariadenia, čerpadlá, kompresory, atď.

Menič napätia

Na meniče napätia, by ste však nemali pripájať príliš veľa elektrických spotrebičov, pretože sa potom rýchlo vybijú. Preto, keď plánujete používať viacero zariadení naraz, odporúča sa zakúpiť niekoľko meničov, prípadne pouvažovať o meniči napätia s vyšším výkonom. Na trhu sa dajú zohnať meniče s rozličnou silou výkonu od tých 5 V až po 230 V.

Nabíjacie svorky

Podľa výkonnostnej sily sa potom prispôsobuje výber individuálneho meniča, napríklad pre bežné osobné auto, pre dodávku, kamión alebo iné väčšie vozidlo, pričom pre osobné auto stačí menší výkon a čím väčší automobil, tým je treba silnejší výkon. Často sa k meničom napätia, určeným pre autá predávajú aj svorky, ktoré sa dajú zapojiť do autobatérie a taktiež sa na nich nachádzajú aj USB porty, ktorými jednoducho nabijete mobil a počítačovú techniku. Meniče napätia sa vyznačujú kompaktnou veľkosťou, takže nezaberú príliš veľa miesta, či už počas používania alebo v batožine. Okrem svoriek na baterku v aute a USB portov sa k niektorým meničom napätia dodávajú aj káble, ktorými sa vedia zapojiť priamo do zástrčky a nabíjať sa.